Lukáš Bůva, Realitní kancelář EVROPA

Lukáš Bůva, Realitní kancelář EVROPA

Lukáš Bůva, ředitel pražské pobočky EVROPA RK, se pohybuje na realitním trhu od roku 2005. K této profesi se dostal víceméně náhodou. „Při studiu vysoké školy jsem pro Evropu realitní kancelář pracoval jako brigádník. Od roku 2005 jsem v Evropě nastoupil na poloviční úvazek. Náplň mé práce byla pronájem nebytových prostor a domů a po nástupu na plný úvazek jsem dostal příležitost starat se o prodeje bytů v Praze,“ říká.

Co se Vám na této práci líbí?
Je to velice různorodá práce a to mě velice baví. Každý obchod je nová a nová výzva. Potkávám se s lidmi, řeším jejich starosti s bydlením.
   
Co vás v realitách během Vašeho působení překvapilo nejvíce?

Překvapilo mě, že je to docela náročná práce, hlavně psychicky. Makléř musí být trochu psychologem, obchodníkem, fotografem, právníkem, dobrým organizátorem a podobně.

Co považujete za svůj největší úspěch?
Za největší úspěch považuji hlavně to, že za sedm let v oboru jsem dokázal všechny obchody dotáhnout do zdárného konce a tím ulevil stovkám klientů od zbytečných starostí. A za druhý největší úspěch asi to, že jsem byl v loňském roce jmenován ředitelem Evropa realitní kanceláře Praha 1 a mohu své zkušenosti předávat novým makléřům.

Jak moc se dá podle Vás odhadovat vývoj realit v budoucnu - je to vůbec možné, nebo je to jen jako věštit z koule?
Kéž bych to dokázal vědět na 100%! Poslední dobou jsou prognózy o vývoji relativně přesné, ale stále jde pouze o to „věštění“.

Můžete přesto zkusit odhadnout vývoj realit v ČR na tento rok?
Domnívám se, že v letošním a příštím roce bude situace asi velmi podobná té z roku 2011 a pak by se trh mohl začít zvedat a ceny pomalu porostou. Uvidíme. Záleží hlavně na výši úrokových sazeb hypoték.

Jitka Vrbová